Home > All products > IoT > Antennas > External > ERF4009-868 868MHz/GSM external antenna, SMA(M)
ERF4009-868
868MHz/GSM external antenna, SMA(M)
ERF4009 Antenna is a 868 MHz antenna with a SMA (Male) connector. The antenna can also be used in these frequency bands:1800 ~ 1900 MHz and 3800 ~ 3950 MHz and for applications , such as M2M, IoT,
Read more
ERF4009-868
Read more
Sample added
Downloads
  • Antenna\Datasheets\ERF4009.pdf
Specifications
Product Status Active
Form Factor Whip
Type External
Mounting Screw type
Connection SMA Male
Color Black
Length 55.9
Diameter 8
Operation Temperature (°C) -20~+60
Storage Temperature (°C) -30~+70
Impendance (Ω) 50
MOQ 10
Technology 4G, GSM 2G, ISM, LoRa, LTE-M Cat M, NB-IoT, UMTS, Zigbee
Description
ERF4009 Antenna is a 868 MHz antenna with a SMA (Male) connector.
The antenna can also be used in these frequency bands:1800 ~ 1900 MHz and 3800 ~ 3950 MHz and